A lovas felszerelése
Más sportágakhoz hasonlóan a lovaglásnak is megvan a jellemző ruházata. A különböző lovassportokhoz más-más öltözék szükséges, de valamennyinél fontos szempont a célszerűség.
Mikor valaki éltében először ül lóra, csak úgy ismerkedésképpen, akkor természetesen nincs szükség teljes lovaglóruházatra.
Amikor már határozottan elköteleztük magunkat a lovassport mellett, megvehetjük az első lovasfelszerelésünket:
- lovaglónadrág
- lovaglózakó
- lovaglócsizma
- kobak
- kesztyű
- pálca
Lovalgónadrág
A szabályos kidolgozású lovaglónadrágon a lábak belső oldalának megfelelően nincs semmiféle varrás. A térdi részen betéttel erősítik meg a nadrág anyagát.
Lovaglózakó
Az elegáns szabás mellett kellő mértékű mozgásszabadságot biztosít a lovas számára.
Lovaglócsizma
A csizmáknál is széles választék áll rendelkezésre. A skála az egyszerű gumicsizmától egyéb, műanyagból készült darabokon át a bőrcsizmáig terjed. A vásárlásnál a kényelmes lábfej rész mellett a csizmaszár hosszúságára kell ügyelnünk. A megfelelő hosszúságú csizma nem akadhat be a nyeregszárny szélébe.
Kobak
A kobaknak elsősorban tereplovagláskor és ugratáskor van nagy jelentősége. Acél- vagy műanyag betéttel van ellátva, amely eséskor megvédi a fejet a súlyos sérülésektől. Fontos, hogy szorosan illeszkedjen a fejre. Tartozhat a kobakhoz állvédő is, amely egyidejűleg a sapkát is biztosabban rögzíti.
Kesztyű
A lovaglókesztyű abban különbözik a hétköznapi kesztyűtől, hogy anyaga a hüvelyk- és mutatóujj tájékán, valamint a gyűrűsujj és a kisujj között külön is meg van erősítve. Ezen a két helyen halad át a kézben a szár, és ez nagyon igyénybe veszi a kesztyűt.
Pálca
A pálca esetében fontos, hogy jól illeszkedjen a kézbe és gyorsan lehessen váltakozva a ló két oldala között használni. Adíjlovagló pálca nem hosszabb 1,20 méternél, díjugratásnál pedig 80 cm-nél rövidebb pálca is megfelel.
(Lovak, SubRosa, 1993)