Ló főbb színei és jegyei
A lófajták sokszínűsége a háziasítást követő, színek alapján végzett ténysztői szelekciós munka eredménye.
A ló testét rövid szőrzet, az úgynevezett fedőszőrök borítják. A szőrtakaró színe fajtától. elhelyezéstől. egészségi állapottól, takarmányozási viszonyoktól függően nagyon változatos lehet. A fedőszőrök rendszerint egy irányban, egymással párhozamosan símulnak a testhez. Az így kialakuló tömött szőrzet megfelelő védelmet nyújt a nedvesség és a sézl ellen.
A lovak évente kétszer - tavasszal és ősszel - vedlik le fedőszőrüket. Egészséges ló esetében a nyári szőr finom, rövid és fénylő. A téli szőrtakaró ezzel szemben hosszabb, tömöttebb és kevésbé fénylő.
A ló testén a fedőszőrök mellett hosszú szőrök is találhatók, melyek az előbbiekkel ellentétben nem esnek át vedlésen.
Az alapszínek alapján megkülönböztetünk:
pej
A pej színű ló hosszú szőrei és lábvégei feketék. A rövid szőrök a barna szín különböző árnyalatait mutatják. Az árnyalatok, tehát a barna szín alapján beszélhetünk világospej, meggypej, gesztenyepej és sötétpej színű lovakról.
sárga
A sárga ló színe a világosbarnától a sötétbarnáig terjedhet, ugyanúgy, mint a pejnél, de a hosszú szőrök színe megegyezik a fedőszőrökével. A sárga szín árnyalati a világossárga, aranysárga, középsárga, sötétsárga...stb
fekete
A fekete színű ló rövid és hosszú szőrei egyaránt feketék.
szürke
A szürke szín általában az első vedlés után a fehér és színes szőrök keverékéből alakul ki. A kor előrehaladtával nő a fehér szőrök aránya, a ló színe így egyre világosabb lesz. A szürke árnyalatai: ezüstszürke, acélszürke, mézszürke...stb.
deres
A deres színre valamely alapszín és fehér színű szőrök keveréke jellemző. Beszélhetünk tehát fekete vagy vasderes, pejderes, sárgaderes és fakóderes színekről.
tűzött
Tűzött színről beszélünk ha a rövid szőrök között az egész testen egyenletesen kevés fehér szőr is látható. Tűzött fekete, tűzött pej, tűzött sárga színeket ismerünk.
Jegyek
Jegyeknek nevezzük azokat a veleszületett, a fejen vagy a végtagokon vagy a testen található kisebb-nagyobb (általában) fehér foltokat, melyek az életkor előrehaladtával nem változtatják meg alakjukat és színűket. Alkalmasak tehát a ló azonosításának megkönnyítésére, ezért a jegyeket a törzskönyvbe, marhalevélbe, egészségügyi könyvbe és az egyéb okmányokba is bejegyzik.
Fejen
hóka - a ló homlokától az orráig húzódó összefüggő folt
lámpás - a ló homlokától egész a szája körüli területet is befedő folt
virág / csillag - a ló homlokán elhelyezkedő jegy
orrfolt - a ló orrán elhelyezkedő jegy
Végtagokon
szárban kesely
félszár kesely
csüdben kesely
pártában kesely
pártaszélben kesely
folt
(Lovak, SubRosa, 1993)